Forum FORUM GEOLOGICZNE Strona Główna FORUM GEOLOGICZNE

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

fyllity i łupki fyllitowe

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM GEOLOGICZNE Strona Główna -> dolnośląskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
astone




Dołączył: 08 Sie 2008
Posty: 291
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 16:45, 24 Mar 2009    Temat postu: fyllity i łupki fyllitowe

Czy ktoś z Szacownych Forumowiczów zna jakieś materiały o wystąpieniach łupków fyllitowych z obszaru metamorfiku kłodzkiego? Będę wdzięczny za informację.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wielki
Administrator



Dołączył: 13 Gru 2005
Posty: 904
Przeczytał: 6 tematów


PostWysłany: Pią 14:36, 04 Lut 2011    Temat postu:

W Centralnej Bazie Danych Geologicznych można pozyskać arkusz 901 – Kłodzko (M-33-58-C) w skali 1:50 000 [link widoczny dla zalogowanych], a tym samym ściągnąć objaśnienia do SMGP gdzie czytamy:
"Fyllity znane są z wielu miejsc w obrębie metamorficznego kompleksu kłodzkiego (m.in. z okolic Gorzuchowa, Korytowa i Kłodzka). Jednakże, przyjmując schemat litostratygraficzny Mazura (2003) i jego późniejszej modyfikacji (Mazur i in., 2015), tylko fyllity z jednostki Twierdzy Kłodzkiej są prawdopodobnie wieku neoproterozoiczno–dolnokambryjskiego. To wydzielenie kartograficzne charakteryzuje się naprzemianległością, nierozdzielonych kartograficznie, pakietów fyllitów, łupków albitowo-chlorytowych, łupków chlorytowych, łupków chlorytowo-zoizytowych, łupków chlorytowo-epidotowych, łupków amfibolitowych, fyllitów wapiennych i wapieni. Fyllity są szare do popielatych i srebrzystych, o wyraźnym złupkowaceniu („liściastej” oddzielności). Ich struktura jest lepidoblastyczna, a tekstura wybitnie kierunkowa. Zbudowane są głównie z kwarcu, serycytu, paraganitu i chlorytów oraz podrzędnie z plagioklazów i tlenków żelaza. Akcesorycznie pojawiają się granaty, ilmenit i apatyty."
Lepiej będzie to widoczne w skali 1:25 000 na Szczegółowej Mapie Geologicznej Sudetów, arkusz Kłodzko (901B), gdzie fyllity występują pomiędzy Owczą Górą i Forteczną Górą.


Wychodnie fyllitów należy szukać dalej od Kłodzka już w województwie opolskim w masywie Gór Opawskich , które budują utwory warstw andelskohorskich górnego dewonu i dolnego karbonu. Są to łupki fyllitowe i łupki szarogłazowe z wkładkami zieleńców, wapieni i metabazytów. Stopień metamorfizmu maleje stopniowo ku wschodowi. Jedyne eksploatowane złoże fyllitów Dewon-Pokrzywna w Jarnołtówku udokumentowane zostało w kategorii C1+B (15,5 mln t). Seria złożowa charakteryzuje się miąższością 1,6-48,7 m (średnio 20,6 m). Miąższość zwietrzeliny wynosi 0,20-1,85 m (średnio 0,85 m). Nadkład ma grubość 0,20-2,40 m (średnio 1,54 m). Kopalina charakteryzuje się następującymi średnimi parametrami: gęstość– 2,65 g/cm3, zawartość domieszek kwarcu > 10%, średnia zawartość FeO wynosi 7,4%, Al2O3 – 17,48%, Na2O – 2,05% oraz SiO2 – 61,21%. Eksploatacja złoża została po latach wznowiona w roku 2001. Łupek wydobywany jest w kamieniołomie stokowym. Przeróbka kopaliny polega na rozdrabnianiu, suszeniu, mieleniu, przesiewaniu. Surowiec stosowany jest w postaci mączki pylastej do podsypki papowej. Dwa inne złoża fyllitów to zaniechane złoże Chomiąża oraz udokumentowane, lecz niezagospodarowane złoże Dewon-Pokrzywna 2 (2,3 mln t). Nie istnieją praktycznie możliwości wykorzystania innych obszarów perspektywicznych (Koźma J. - Perspektywiczne zasoby złóż surowców skalnych w Polsce. „Poltegor – Instytut” Instytut Górnictwa Odkrywkowego. Wrocław - Kraków 2013).
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM GEOLOGICZNE Strona Główna -> dolnośląskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin