Forum FORUM GEOLOGICZNE Strona Główna FORUM GEOLOGICZNE
Geologia Paleontologia Mineralogia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

KGHM Polska Miedź

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM GEOLOGICZNE Strona Główna -> Górnictwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 8:25, 29 Maj 2007    Temat postu: KGHM Polska Miedź

50 rocznica odkrycia pokładów rudy miedzi
W piątek 23 marca 2007 roku odbyły się uroczystości jubileuszowe upamiętniające pięćdziesiątą rocznicę odkrycia przez zespół geologów pod kierownictwem Jana Wyżykowskiego pokładów rudy miedzi pod Sieroszowicami. Największe europejskie odkrycie geologiczne XX wieku
[link widoczny dla zalogowanych]

Historia
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wielki
AdministratorDołączył: 13 Gru 2005
Posty: 834
Przeczytał: 34 tematy


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 12:44, 28 Cze 2007    Temat postu:

Tutaj jest jak budowano wieżę szybu ZG Rudna
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
voyteq
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 13:10, 25 Lip 2007    Temat postu: Zakłady Górnicze "Rudna"

Zakłady Górnicze "Rudna"

Rys historyczny
16 września 1969 r. Zarządzeniem Dyrektora Naczelnego KGHM utworzono Zakłady Górnicze „Rudna” w budowie. Od 1970 r. przystąpiono do mrożenia górotworu, a w latach 1971-72 podjęto głębienie pierwszych szybów w rejonie Rudna Główna. Jednocześnie prowadzone były roboty wstępne dla uruchomienia głębienia szybów w rejonie Rudna Zachodnia. 17 lipca 1974 nastąpiło uroczyste przekazanie ZG „Rudna” do eksploatacji w zakresie 25% zdolności projektowej – fakt ten jest historyczną datą powstania Zakładów Górniczych „Rudna”.
Okres budowy i rozbudowy kopalni charakteryzował się bardzo wysoką dynamiką rocznych przyrostów produkcji. Wydobycie w 1974 roku wynosiło 1,9 mln Mg, natomiast w roku 1982 uzyskano już wydobycie 11,3 mln Mg.Opis działalności
Eksploatacja złoża miedzi w ZG „Rudna” prowadzona jest w trzech rejonach wydobywczych: Rudna Główna, Rudna Zachodnia i Rudna Północna. Powierzchnia obszaru górniczego „Rudna I” wynosi 75,6 km2, „Rudna II” – 2,2 km2, zaś powierzchnia sąsiadującego z ZG „Rudna” obszaru „Głogów Głęboki-Przemysłowy”, w którym Oddział prowadzi aktualnie roboty udostępniające, wynosi 55,9 km2. ZG „Rudna” funkcjonuje 11 szybów (3 wydobywcze, 4 wentylacyjne i 4 zjazdowo-materiałowe) o głębokościach od 950 do 1150 m.Technologia
Proces produkcyjny realizowany jest przez 13 oddziałów wydobywczych z zastosowaniem systemów eksploatacji komorowo-filarowych. Dla złóż o miąższości do 7m - komorowo-filarowych z upodatnianiem złoża i dodatkową ochroną stropu, dla złóż o miąższości powyżej 7m - komorowo-filarowe z likwidacją pustki poeksploatacyjnej podsadzką kamienną lub hydrauliczną.
Eksploatację złoża rozpoczęto od jego południowej części, gdzie prace górnicze prowadzone były na głębokości 850-900 m. Dzisiaj wydobywa się rudę na głębokości ponad 1150 m, a w najbliższych latach planuje się zejście poniżej 1200 m.
Główny transport poziomy realizowany jest poprzez taśmociągi, natomiast oddziałowy poprzez maszyny ciężkie.
Technologia wybierania złoża - [link widoczny dla zalogowanych]

Geologia
Obszar górniczy kopalni „Rudna” znajduje się w centralnej części złoża rud miedzi na monoklinie przedsudeckiej. Złoże obejmuje bilansowo okruszcowaną strefę w obrębie trzech typów litologicznyche skał: piaskowce czerwonego spągowca, łupki dolnocechsztyńskie i dolomity.
Eksploatowane złoże charakteryzuje się bardzo zróżnicowanymi warunkami tektonicznymi i zmiennością miąższości, wahającą się w granicach 0,5-20 m. Prawie połowa złoża eksploatowanego przez ZG „Rudna” należy do klasy miąższości od 5 do 10 m. Ponad 20% to złoże bardzo grube, o miąższości przekraczającej 10 m.
Wyniki produkcyjne (rok 2005)
Dobowe wydobycie ZG „Rudna” wynosi około 40 tys. t rudy, roczne sięga 12 mln t. Zawartość miedzi w rudzie w 2005 r. wyniosła 2,19 %, srebra 52 g/t.

Linki:
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
voyteq
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 14:16, 02 Sie 2007    Temat postu:

Kolejna porcja fotek z ZG"Rudna"
Linki:
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
voyteq
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 17:53, 02 Sie 2007    Temat postu:

Zakłady Górnicze „Polkowice-Sieroszowice”

Rys historyczny

Budowę kopalni „Polkowice” rozpoczęto w 1962 r. Dotarcie do pokładów miedzionośnych utrudniały wysoko nawodnione warstwy piasków i żwirów. Przy budowie szybów zastosowano więc nowatorską metodę mrożenia górotworu. Początek robót poziomych przypadł w rejonie Polkowic Głównych na grudzień 1966 r., Polkowic Wschodnich na lipiec, zaś w rejonie Polkowic Zachodnich na listopad 1967 r. Szybkie tempo robót sprawiło, że już 19 lipca 1968 r. nastąpiło uroczyste przekazanie kopalni do wstępnej eksploatacji, a 31 grudnia 1968 r. zakończono I etap budowy kopalni, która uzyskała 25% docelowej zdolności produkcyjnej.
Decyzję o budowie kopalni „Sieroszowice” podjęto w 1972 roku. 1 stycznia 1980 r. kopalnię oddano do eksploatacji. Do dnia oddania do użytku szybu SW-1 (4 XII 1980 r.) ruda wywożona była na powierzchnię wyłącznie szybami kopalń „Rudna” i „Polkowice”.
1 stycznia 1996 r., w wyniku połączenia obu kopalń, utworzony został Oddział Zakłady Górnicze „Polkowice-Sieroszowice”.Charakterystyka zasobów
Istotną cechą charakteryzującą złoże w ZG „Polkowice-Sieroszowice” jest jego miąższość. Około 35,4% zasobów przemysłowych zawiera się w klasie miąższości 2,01-3,0 m, a 21,3% zasobów - 0,1-1,5 m.
Bardzo ważną pozycję w złożu eksploatowanym przez ZG „Polkowice-Sieroszowice” zajmuje ruda łupkowa, która obejmuje 16,8% zasobów przemysłowych, ale stanowi największą grupę zasobową miedzi (47,2%). Ruda łupkowa daje 39,5% zasobów srebra.
Od września 1991 r. ZG „Polkowice-Sieroszowice” eksploatują również złoże soli kamiennej.Technologia
ZG „Polkowice-Sieroszowice” prowadzą eksploatacje w obrębie trzech obszarów górniczych („Polkowice II”, „Radwanice Wschód” i „Sieroszowice I”) o łącznej powierzchni 174,56 km2.
Na terenie górniczym „Polkowice-Sieroszowice” wydobycie prowadzone jest techniką strzelniczą. Stosowane są różnorodne systemy komorowo-filarowe z ugięciem stropu, właściwe dla poszczególnych obszarów i pól eksploatacyjnych. Prace związane z wydobyciem rudy są w pełni zmechanizowane. Do charakterystyki złoża został dopasowany park maszynowy (maszyny mają wysokość od 1,3 do 1,85 m).
W rezultacie zastosowania eksploatacji selektywnej i rozdzielczej w procesie urabiania rudy oddziela się ogromne ilości kamienia. Kamień ten lokowany jest w zrobach. Pozostawienie skały płonnej na dole ma wymiar proekologiczny i przyczynia się do zmniejszenia wpływu prowadzonej eksploatacji na powierzchnię terenu.
Urobek wydobyty w kopalni trafia do Zakładów Wzbogacania Rud.Wyniki produkcyjne
W roku 2004 wydobycie rudy wyniosło 11,4 mln Mg, z której otrzymano 223 012 czystego metalu. Wydobycie soli kamiennej w tym samym roku wyniosło 224 915 Mg.Linki:
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
voyteq
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 17:59, 02 Sie 2007    Temat postu:

Zakłady Górnicze „Lubin”

Rys historyczny
Powstanie Zakładów Górniczych „Lubin” wiąże się z datą 23 marca 1957 roku, kiedy podczas prac geologiczno-badawczych, prowadzonych pod kierunkiem Jana Wyżykowskiego z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, natrafiono w okolicach Lubina i Sieroszowic na złoże rudy miedzi. W oparciu o dokonane odkrycie 1 stycznia 1960 r. rozpoczęto budowę Zakładów Górniczych „Lubin”. Pierwszą inwestycją zakładów, a zarazem pierwszym szybem KGHM Polska Miedź S.A., był Szyb Wschodni zwany później Szybem Bolesław. W marcu 1968 r. ekipy pracowników dotarły Szybem Wschodnim do pokładu rudy miedzi, umożliwiając tym samym wstępną działalność eksploatacyjną. Kolejne lata to okres intensywnych prac nad zwiększeniem zdolności produkcyjnych kopalni, dzięki którym w grudniu 1983 r. wyprodukowano z lubińskiej rudy milionową tonę miedzi.Opis działalności
Zakłady Górnicze „Lubin” są jednym z trzech oddziałów górniczych KGHM Polska Miedź S.A. W Oddziale wydobywa się polimetaliczną rudę, która zawiera głównie miedź oraz srebro i w mniejszych ilościach nikiel, kobalt, molibden. Wydobyta ruda przekazywana jest do Zakładów Wzbogacania Rud.Technologia
Działalność wydobywcza kopalni „Lubin” prowadzona jest na obszarze górniczym 158 km2, w trzech rejonach: Wschodnim, Głównym i Zachodnim. Złoże udostępnione siedmioma szybami, eksploatowane jest systemem komorowo-filarowym z samoczynnym ugięciem stropu i komorowo-filarowym z podsadzką hydrauliczną. Roboty górnicze prowadzone są na głębokości od 610 do 850 m dziewięcioma oddziałami eksploatacyjnymi.
Proces technologiczny, na który składają się prace przygotowawcze, udostępniające i eksploatacyjne oraz transport, jest w pełni zmechanizowany. Transport urobku z oddziałów wydobywczych na powierzchnię odbywa się przy pomocy samojezdnych maszyn odstawczych, przenośników taśmowych, pojazdów szynowych i urządzeń szybowych.

Wyniki produkcyjne
Zdolność wydobywcza kopalni wynosi 7,5 mln Mg rudy rocznie o średniej zawartości 1,26 % miedzi i 64 gramów srebra na tonę rudy (dane na grudzień 2005 r.)

Linki:
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jurek B
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 286
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: lubuskie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 23:17, 19 Wrz 2007    Temat postu:

Wielokrotnie mijałem KGHM jadąc na wyprawy w Sudety. Interesuje mnie informacja , czy gdzieś w pobliżu kopalni można kupić lub poszukać minerały lub łupki tam występujące. Prawdopodobnie żadne hałdy w okolicy nie występują . Widziałem na giełdach gips pochodzący z KGHM ale pewnie jest sprzedawany handlarzom hurtowo przez górników.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wojtek
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 182
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Trójmiasto - Gdynia

PostWysłany: Wto 17:51, 02 Paź 2007    Temat postu:

Z kopalni Rudna pochodzą piękne szczotki krystaliczne gipsu, które widywalem na ekspozycjach minerałów w kilku muzeach. Wiem też na pewno, że są pozyskiwane bezpośrednio z kopalni, a nie z hałd. Być może część tego materiału trafia na hałdy, ale na pewno z uwagi na kruchość gipsu ulega tam zniszczeniu. Czy coś można tam z hałd wygrzebać - nie wiem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Czw 22:00, 20 Gru 2007
PRZENIESIONY
Pią 7:02, 21 Gru 2007    Temat postu: Sejsmiczność indukowana

Witam wszystkich, poszukuje wszelkich inf. na temat sesjmiczność indukowanej legnickiego okręgu miedziowego i jeśli możecie sie nimi podzielić bede B. wDzwięczny Smile
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Nie 11:44, 23 Wrz 2007
PRZENIESIONY
Pią 10:38, 04 Sty 2008    Temat postu: potrzebne materiały do pracy mgr o kghm

Potrzebuję materiałów do napisania pracy magisterskiej zwiazanej z transportem podziemnym (pionowy, kołowy, przenośnikowy), system dróg w kopalni najlepiej zg rudna. oraz wszystko to połączone z bezpieczeństwem.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wielki
AdministratorDołączył: 13 Gru 2005
Posty: 834
Przeczytał: 34 tematy


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 21:13, 24 Lis 2007
PRZENIESIONY
Pią 10:40, 04 Sty 2008    Temat postu:

Tu masz dwa wyjścia :
1. Udać się do ZG Rudna po materiały, wcześniej wysyłając pismo z uczelni o udostepnienie materiałów zakładowych.
2. Zadać to samo pytanie na forum górniczym [link widoczny dla zalogowanych] może ktoś Ci odpowie, teraz forum upadło.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Sob 16:44, 08 Mar 2008
PRZENIESIONY
Sob 17:32, 08 Mar 2008    Temat postu: MIEDŻ

witam moje ytanie dotyczy gdzie moge znalezc glownych producentow importerow eksporterow miedzi i wszystko co najwazniejsze z miedzia zwiazane czyli wykorzystanie procesy wzbogacania itp itd, najlepiej gdyby bylo to na str internetowych:)
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MARAS
Dołączył: 03 Lut 2006
Posty: 47
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 10:19, 20 Maj 2008    Temat postu:

KGHM raczeh niechętnie udziela inforamacji, ale jak trafisz na wporzo kolesia to jest to możliwe, ale lepiej jechać z pismem bo bez tego to cie oleją....
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MARAS
Dołączył: 03 Lut 2006
Posty: 47
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 13:15, 11 Wrz 2008    Temat postu:

Wiecie gdzie w najłatwiejszy sposób zdobyć próbke soli z Sieroszowic??
Czy na terenie ZG czy gdzieś na hałdach???
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Śro 6:15, 29 Lip 2009    Temat postu:

MARAS napisał:
Wiecie gdzie w najłatwiejszy sposób zdobyć próbke soli z Sieroszowic??
Czy na terenie ZG czy gdzieś na hałdach???


Witam
Tak się składa, że pracuję na kopalni Polkowice-Sieroszowice przy drążeniu upadowych "F", którymi przechodzimy przez sól w kierunku głębionego szybu SW4. Więc ewentualnie mogę służyć pomocą.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
usiek22011994
Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 227
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Żary/ Lubin
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 15:11, 30 Wrz 2011
PRZENIESIONY
Pon 13:57, 10 Paź 2011    Temat postu: referat - jak powstały złoża rud miedzi w LGOM-ie

Proszę o pomoc w znalezieniu jakiś dobrych wiadomości na ten temat, z ktorych można napisac ciekawy referat Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Petros
Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 414
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gliwice
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 15:44, 30 Wrz 2011
PRZENIESIONY
Pon 13:57, 10 Paź 2011    Temat postu:

Surowce Mineralne Świata; Miedź - Cu, Wyd. Geologiczne, W-wa 1977

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
usiek22011994
Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 227
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Żary/ Lubin
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 15:54, 30 Wrz 2011
PRZENIESIONY
Pon 13:58, 10 Paź 2011    Temat postu:

wielkie dzięki Smile))
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
astone
Dołączył: 08 Sie 2008
Posty: 293
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 18:42, 30 Wrz 2011
PRZENIESIONY
Pon 13:58, 10 Paź 2011    Temat postu:

"Surowce mineralne Dolnego Śląska", Ossolineum, 1979.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MARAS
Dołączył: 03 Lut 2006
Posty: 47
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 23:37, 09 Paź 2011
PRZENIESIONY
Pon 13:58, 10 Paź 2011    Temat postu:

"Monografia KGHM Polska Miedź S.A." autorzy: Banaszak, Banaś, 1996
"Monografia przemysłu miedziowego w Polsce" autor: Konstantynowicz, 1971
"Polska miedź" autorzy: Downorowicz i Kłos, 1970
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
usiek22011994
Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 227
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Żary/ Lubin
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 20:31, 24 Gru 2011    Temat postu:

Nowe ciekawe odkrycia w KGHM-ie -Kryształowa jaskinia w Lubinie - markasyt na barycie [link widoczny dla zalogowanych] i wodospad z atakamitem i gipsem w Polkowicach [link widoczny dla zalogowanych] Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pieczar
ModeratorDołączył: 29 Lis 2008
Posty: 295
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 9:24, 26 Gru 2011    Temat postu:

No to wszystko jasne skąd tyle markasytu z Lubina na AGHowskiej giełdzie:
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wielki
AdministratorDołączył: 13 Gru 2005
Posty: 834
Przeczytał: 34 tematy


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 11:58, 27 Gru 2011    Temat postu:

Henryk Kucha & Maciej Pawlikowski - Badania genezy cechsztyńskich złóż miedzi w Polsce. GEOLOGIA. 2010. Tom 36, zeszyt 4 [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
usiek22011994
Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 227
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Żary/ Lubin
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 12:23, 18 Sty 2012    Temat postu:

Film o KGHM- fajnie zrobiony (HD)

http://www.youtube.com/watch?v=b0P_NLVGy1w
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BOSS
ModeratorDołączył: 18 Gru 2008
Posty: 2009
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 19:21, 28 Maj 2014    Temat postu:

Ma ktoś coś o hydrogeologii ZG Rudna? z góry dzięki
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kenny
Dołączył: 12 Gru 2005
Posty: 1041
Przeczytał: 41 tematów

Skąd: Stalowa Wola / Krakow

PostWysłany: Pon 10:27, 02 Cze 2014    Temat postu:

konkrtnie co potrzebujesz? bo na Rudnej z wodą ogólnie słabo sumaryczny dopływ na poziomie 5m^3/min głównie z rozcinki złoża.

Pozdro.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
saba33
Dołączył: 18 Gru 2017
Posty: 2
Przeczytał: 14 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 23:04, 29 Gru 2017    Temat postu:

Wojtek napisał:
Z kopalni Rudna pochodzą piękne szczotki krystaliczne gipsu, które widywalem na ekspozycjach minerałów w kilku muzeach. Wiem też na pewno, że są pozyskiwane bezpośrednio z kopalni, a nie z hałd. Być może część tego materiału trafia na hałdy, ale na pewno z uwagi na kruchość gipsu ulega tam zniszczeniu. Czy coś można tam z hałd wygrzebać - nie wiem.


To prawda. Sama mam kilka okazów stamtąd: jaskółcze ogony i kanapkowe.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM GEOLOGICZNE Strona Główna -> Górnictwo Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin